تفاوت سخت افزار - نرم افزار - میان افزار

تفاوت بین سخت افزار یا Hardware ، نرم افزار یا Software و میان افزار یا Middleware در چیست ؟هر دستگاه فیزیکی که شما بتوانید با دست آن را لمس کنید به عنوان سخت افزار یا Hardware شناخته می شود اما نرم افزار یا Software قابل لمس نیست ، در واقع نرم افزار مجموعه ای از دستورات است که درون سخت افزارها نگهداری می شود و کارهایی که ما از آن می خواهیم را به سخت افزار ارجاع می دهد. برای مثال نمایشگر شما که درون آن می توانید تصاویر و متن ها را مشاهده کنید چون قابل لمس است یک سخت افزار است ، ماوس ( موشواره ) که شما با استفاده از آن در صفحه نمایش جابجا می شوید یک سخت افزار است ، صفحه کلید شما یک سخت افزار است اما مرورگر اینترنتی شما یا مجموعه آفیس که در آنها تایپ می کنید و قابل لمس هم نیستند اما دستورات شما را اجرا می کنند و اطلاعات شما را ذخیره می کنند به عنوان نرم افزار شناخته می شوند.

نکته ای که باید در اینجا به آن اشاره کرد این است که در واقع برای استفاده از سخت افزار نیز یک نرم افزار به نام سیستم عامل باید موجود باشد.


یکی از تعاریفی که در خصوص نرم افزار وجود دارد این است که نرم افزار قابل تغییر است و سخت افزار قابل تغییر نیست که بعضا تعریف درستی است. فقط به این نکته هم توجه کنید که همیشه برای داشتن یک نرم افزار یک سخت افزار لازم است و سخت افزار پایه و اساس اجرای نرم افزارهاست ، برای مثال شما برای استفاده از یک بازی ویدیویی که یک نرم افزار است نیاز به یک کامپیوتر با سخت افزاری مثل پردازنده ، حافظه ، کارت گرافیکی و ... دارید. در واقع این سخت افزار است که باعث می شود کامپیوتر شما کار کند.

 

 

میان افزار یا Middleware در واقع یک نرم افزار است با این تفاوت که شما آن را نمی بینید و نمی توانید آن را تغییر بدهید ، وظیفه این نرم افزار که معمولا در حافظه ای غیرقابل نوشتن به نام ROM قرار می گیرد تحویل دادن مدیریت سخت افزار به سیستم عامل است ، به نوعی می توان از BIOS سیستم شما به عنوان یک میان افزار نام برد.

 

 

 

در مجموع می توان رابطه بین سخت افزار و نرم افزار و میان افزار را در شکل زیر مشاهده کرد .

 

 

این صفحه برای دوستانتان به اشتراک بگذارید :