معرفی سخت افزار

معرفی مختصر درباره قطعات سخت افزاری داخل کیس

 

  1. برد اصلی (Motherboard / Mainboard) :

مداری الکتریکی است که بخش‌های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی (CPU)،حافظه دسترسی اتفاقی(RAM)  و بر روی آن سوار می‌شوند و بلاک‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) در آن قرار گرفته‌اند.

مادربرد اصلی‌ترین بخش یک رایانه به‌شمار می‌رود و کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان‌طور که از نامش پیداست تنها یک پردازنده‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط  BIOSانجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

 

 

  1. واحد پردازنده مرکزی (CPU : Central Processing Unit) :

یکی از اجزاء رایانه می‌باشد که فرامین و اطلاعات را مورد پردازش قرار می‌دهد. واحدهای پردازش مرکزی ویژگی پایه‌ای قابل برنامه‌ریزی شدن را در رایانه‌های دیجیتال فراهم می‌کنند، و یکی از مهم‌ترین اجزاء رایانه‌ها هستند. یک پردازنده مرکزی، مداری یکپارچه می‌باشد که معمولاً به عنوان ریزپردازنده شناخته می‌شود. امروزه عبارت CPU معمولاً برای ریزپردازنده‌ها به کار می‌رود.

 1657f75a3c39802

 

  1. حافظه دسترسی اتفاقی (RAM : Random Access Memory) :

نوعی حافظه برای ذخیره‌سازی موقت اطلاعات رایانه‌ای است. یک رم به داده‌های ذخیره شده اجازه می‌دهد تا مستقیماً در هر مرحله تصادفی در دسترس باشند در مقابل دیگر رسانه‌های ذخیره داده مثل هارد دیسک ها، سی دی ها، دی وی دی‌ها و نوارهای مغناطیسی و نیز انواع حافظه‌های ابتدایی مثل حافظه درام اطلاعات را به خاطر محدودیت طراحی مکانیکی به طور متوالی در مراحل ازپیش تعیین شده می‌خواند و ثبت می‌کند بنابراین زمان دسترسی به داده‌ها به مکان ان بستگی دارد.

 computer-ram

 

  1. دیسک حافظه سخت (HDD : Hard Disk Drive) :

دیسک سخت وسیله‌ای است با یک یا چند صفحه که سطح آن‌ها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ضبط نمود. این وسیله علاوه بر صفحه‌های مذکور حاوی هدهای خواندن/نوشتن، سازوکار تعیین محل هد و موتوری است که در محفظه‌ای جای داده می‌شود تا از آلودگی‌های خارجی در امان باشد.

 27806-1

 

  1. منبع تغذیه (Power) :

این قطعه در رایانه وظیفه برق رسانی به اجزای دیگر را به عهده دارد. بنابراین یکی از مهمترین اجزا یک رایانه منبع تغذیه ی آن می باشد، به این صورت که اگر توان مصرفی مورد نظر قطعات رایانه تامین نشود  ، آن قطعات ارزش چندانی نخواهد داشت. روش کار این قطعه تبدیل ولتاژAC  به ولتاژهای متفاوت DC می باشد.یعنی به روش سوئیچینگ عمل رگولاسیون انجام می پذیرد.

 image15

 

  1. گرافیک (VGA : Video Graphics Array) :

آرایه نمایش تصویر یک استاندارد نمایش تصویر کامپیوتر به صورت آنالوگ است. گرافیک ها به دو صورت Onboard یعنی بر روی مادربرد وجود داشته و یا به صورت کارت اضافی می توان آن را بر روی مادربرد اضافه کرد.

خروجی تصویر گرافیک می تواند به صورت آنالوگ VGA RGB یا به صورت دیجیتال DVI و HDMI باشد. در واقع وظیفه اصلی کارت گرافیک انجام پردازش تصویر می باشد.

 GeForce-GT-730-1

 

  1. درایو نوری (ODD : Optical Disk Drive) :

دستگاهی است که از آن برای خواندن و نوشتن یا پاک کردن اطلاعات از دیسک‌های نوری استفاده می‌شود.

امروزه دیسک گردان‌های نوری به جزء جدا نشدنی رایانه ها، دستگاه‌های پخش خانگی  (DVD Player)و دستگاه‌های پخش اتومبیل تبدیل گشته‌اند.

 45db65ed-cee6-4417-995e-2936fc289b79

 

  1. کیس (Case) :

جعبه‌ای فلزی است که با اجزای رایانه همچون مادربورد، دیسک سخت، کارت گرافیک و پر می‌شود و وظیفه نگهداری و کنار هم نگاه‌داشتن و همچنین خنک‌سازی این قطعات را دارد.

 carbide-100r-window

 

 

 

این صفحه برای دوستانتان به اشتراک بگذارید :